Czym różni się lite drewno od klejonego? Producent mebli drewnianych w Krakowie

Czym różni się lite drewno od klejonego? Producent mebli drewnianych w Krakowie

W dzisiejszym świecie, gdzie mamy do czynienia z różnymi materiałami budowlanymi, drewno jest nadal jednym z najpopularniejszych wyborów. Jednak nawet w przypadku drewna istnieje wiele różnych odmian i rodzajów, w tym lite drewno i drewno klejone. Czym właściwie różnią się od siebie? W tym artykule przyjrzymy się obu rodzajom drewna, ich właściwościom i zastosowaniu, aby lepiej zrozumieć ich różnice.

  1. Lite drewno

Lite drewno, znane również jako drewno maszynowe, jest wytwarzane z jednego kawałka drewna o stałej grubości. Jest to naturalna, nieobrobiona forma drewna, która jest cięta z kłód drzew. Nie tylko producent mebli drewnianych (Kraków) z niego korzysta, lite drewno jest często stosowane w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo i stolarstwo.

Właściwości litego drewna

Lite drewno charakteryzuje się kilkoma ważnymi właściwościami:

  • Wytrzymałość: Lite drewno ma tendencję do być mocniejsze i bardziej wytrzymałe niż klejone drewno o takiej samej grubości. Jest to związane z jednolitą strukturą, która nie zawiera kleju ani innych materiałów wiążących.
  • Naturalna estetyka: Lite drewno zachowuje naturalny wygląd i urok drewna. Często można dostrzec naturalne słoje i wzory, co dodaje mu estetyczny wymiar.
  • Trudność obróbki: Lite drewno może być trudniejsze do obróbki niż drewno klejone ze względu na swoją jednolitą strukturę. Może wymagać większego wysiłku przy cięciu, frezowaniu i innych operacjach stolarskich.

Zastosowanie litego drewna

Lite drewno znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach. Jest powszechnie stosowane do produkcji mebli, podłóg, drzwi, schodów, ram okiennych i innych elementów konstrukcyjnych. Ze względu na swoją wytrzymałość, często jest preferowane w przypadku konstrukcji wymagających większej wytrzymałości i stabilności.

  1. Drewno klejone

Drewno klejone, zwane również drewnem laminowanym lub drewnem klejonym warstwowo, jest wytwarzane poprzez łączenie kilku warstw drewna za pomocą kleju. Jest to bardziej zaawansowany proces produkcji drewna, w którym różne elementy drewna są klejone razem, aby utworzyć silną i stabilną strukturę.

Właściwości drewna klejonego

Drewno klejone ma swoje własne cechy:

  • Wytrzymałość: Drewno klejone jest znane z wyjątkowej wytrzymałości i stabilności. Proces klejenia warstw drewna sprawia, że materiał jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne, zmiany wilgotności i zmienne obciążenia.
  • Obróbka i kształtowanie: Drewno klejone jest łatwiejsze do obróbki i kształtowania niż lite drewno. Może być cięte, frezowane i formowane według potrzeb projektu.
  • Dostępność w większych rozmiarach: Drewno klejone może być dostępne w większych rozmiarach i długościach niż lite drewno. To sprawia, że jest bardziej praktyczne do wykorzystania w dużych konstrukcjach.

Zastosowanie drewna klejonego

Drewno klejone jest często używane w konstrukcjach budowlanych, takich jak belki dachowe, słupy nośne, konstrukcje mostów i inne duże elementy konstrukcyjne. Jest również stosowane w produkcji mebli, drzwi, okien i innych wyrobów drewnianych.