Styl vintage w meblarstwie — moda na to co już niemodne

Styl vintage w meblarstwie — moda na to co już niemodne

Stolik nocny FORAMINIS ukazany z profiluStyl vintage to moda na meble i akcesoria, które nawiązują do estetyki z przeszłości, zwykle z okresu międzywojennego a lat 70. XX wieku. Nie są to jednak sztywne ramy czasowe i obecnie stylistykę sprzed 20 lat już uważa się za vintage. Charakteryzuje się ona surowością, naturalnymi materiałami, nietypowymi kształtami i kolorami oraz ręcznie wykonanymi detalami. W stylu vintage ceni się tradycję i klasyczne wzornictwo, a meble i akcesoria z tego stylu są często traktowane jako przedmioty kolekcjonerskie i dekoracyjne.

Klasyczne meble w stylu vintage
Klasyczne meble w stylu vintage

Dlaczego vintage jest popularne w dzisiejszych czasach?

Styl vintage staje się bardzo popularny w dzisiejszych czasach z kilku powodów. Po pierwsze, wiele osób szuka sposobu na ucieczkę od masowej produkcji i jednorodności, której doświadczają na co dzień. Producent mebli drewnianych w stylu vintage oferuje unikatowe, ręcznie wykonane meble i dodatki, które wyróżniają się na tle masowej produkcji. Po drugie, styl vintage kojarzy się z przeszłością i dziedzictwem, co dla wielu osób w dobie konsumpcjonizmu jest niezwykle istotne. Po trzecie, styl vintage jest modny — wiele marek i projektantów wprowadza na rynek kolekcje inspirowane latami 60. i 70., garściami czerpiąc ze wzornictwa ubiegłego wieku.

Przykłady mebli i dodatków w stylu vintage

Przykłady mebli w stylu vintage to na przykład drewniane łóżka z metalowymi stelażami, tapicerowane fotele i kanapy, rustykalne stoły, komody i szafki z ręcznie wykonanymi uchwytami, a także lampy wiszące z miedzi i mosiądzu. Dodatki w stylu vintage to na przykład porcelanowe filiżanki, starodawne zegary ścienne, ręcznie robione poduszki i koce, a także obrazy i plakaty w starym stylu. Wszystkie te elementy wprowadzają do wnętrza klimat minionych czasów, dodając mu jednocześnie unikalnego stylu i charakteru. To, co charakteryzuje ten styl, to dość swobodne nawiązywanie do przeszłości, bez ścisłego trzymania się konkretnych ram czasowych. Plakat z czasów PRL-u nad przedwojenną komodą? Jak najbardziej!

Surowość i naturalne materiały 

Surowość i naturalne materiały to cechy, które często są obecne w stylu vintage. Meble i dodatki są zwykle wykonane z takich materiałów, jak drewno, skóra, bawełna, wełna czy rattan. Często są to surowe, nieobrobione materiały, które pozwalają na podkreślenie naturalnej struktury i faktury. Surowe elementy, jak metalowe rury, przemysłowe lampy czy ręcznie kute kowadła, również są często obecne w stylu vintage, dodając mu jeszcze więcej charakteru i stylu. Surowość i naturalne materiały to elementy, które wprowadzają do wnętrza klimat prostoty, autentyczności i naturalności, nie tracąc przy tym ciepła, jak to często bywa w odniesieniu do stylu industrialnego. 

Czasy, do których vintage nawiązuje

Drewniane krzesło i komoda w stylu vintage
Drewniane krzesło i komoda w stylu vintage

Nie sposób wymienić wszystkich stylów czy epok, z których vintage czerpie. Przykładowe czasy, do których styl ów nawiązuje to między innymi:

  • lata 20. — epoka art deco, charakteryzująca się geometrycznymi kształtami, luksusowymi materiałami i eleganckim designem;
  • lata 30. i 40. — czasy klasycznego stylu amerykańskiego, z łóżkami ze sztachet, rustykalnymi stołami i drewnianymi szafkami;
  • lata 50. i 60. — epoka modernistyczna, charakteryzująca się prostymi kształtami i geometrycznymi wzorami, kolorowymi tapicerkami oraz stalowymi, chromowanymi elementami;
  • lata 70. — czas kolorowych wzorów, nietypowych kształtów, tapicerki w stylu retro i kolorowego szkła;
  • lata 80 — jaskrawe kolory, syntetyczne materiały, geometryczne wzory oraz przesadnie futurystyczne projekty.
  • lata 90 —  cechowały się wyjątkowo różnorodnymi trendami, wśród których znalazły się zarówno minimalistyczne, surowe projekty, jak i te o mocno kolorowej i ekstrawaganckiej estetyce. 

Toczone nogi w tylu vintage

stylu vintageMeble na toczonych nogach to charakterystyczny element wielu stylów meblowych, ale najczęściej kojarzą się one ze stylem vintage lub retro. Toczona noga to element dekoracyjny, który nadaje meblom elegancki i klasyczny wygląd. Meble na takiej podstawie pojawiają się w wielu odmianach, od starych antyków po nowoczesne projekty. W stylu vintage toczona noga często bywa wykorzystywana w meblach takich jak stoły, krzesła, ławy czy kredensy. Meble te łączyły w sobie elementy tradycyjne i nowoczesne, które w dzisiejszych czasach zyskują coraz mocniej na popularności. Moda i trendy powracają falowo, więc można przypuszczać, że stoły z toczonymi nogami czy to z dębu, czy krytymi bielą, za niedługo znowu zagoszczą w salonach wielu rodzin.

Jakie dodatki i akcesoria pasują do stylu vintage

Do stylu vintage pasują różne dodatki i akcesoria, które wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat sprzed lat. Poniżej przedstawiam kilka przykładów:

styl vintage

  • Oświetlenie — w stylu vintage popularne są lampy z kloszami w kształcie kuli, metalowe kinkiety, a także lampy wiszące z miedzi i mosiądzu. Dodatkowo można zastosować dekoracyjne żarówki.
  • Obrazy i plakaty — do wnętrza w stylu vintage pasują plakaty i obrazy z motywami roślinnymi, zwierzęcymi, grafikami retro i oryginalnymi reprodukcjami dzieł sztuki.
  • Zegary — stylowe zegary ścienne, stojące czy kieszonkowe, przyczynią się do podkreślenia klimatu wnętrza.
  • Tekstylia — zastosowanie stylowych zasłon, poduszek, narzut, dywanów oraz koców to kolejne elementy w stylu vintage, które dopełniają charakteru całości.
  • Dekoracje — do stylu vintage pasują różnego rodzaju dekoracje, takie jak lustra, drewniane skrzynki i pudełka, wazony i misy, a także ozdoby ceramiczne.
  • Meble — meble w stylu vintage to przede wszystkim sofy i fotele tapicerowane w skórze, wygodne pufy, toaletki i sz
    afy z lat 20. i 30., a także meble na toczonych nogach.
  • Porcelana — styl vintage to również klasyczne filiżanki i talerze, a także inne elementy z porcelany, które mogą zdobić regał lub stół.

Te elementy mogą pomóc w stworzeniu unikalnego klimatu wnętrza w stylu vintage. Jednak warto pamiętać, aby nie przesadzać z ilością dodatków i akcesoriów, aby nie przytłoczyć wnętrza. W przypadku stylu vintage często mniej znaczy więcej.

Podsumowanie cech stylu vintage w meblarstwie

Styl vintage w meblarstwie to trend, który łączy cechy charakterystyczne dla mebli z ubiegłego wieku. W meblach w stylu vintage pojawiają się naturalne materiały, takie jak drewno i skóra, a także elementy metalowe, takie jak mosiądz czy miedź. Meble te charakteryzują się prostymi, geometrycznymi kształtami, które jednak są niezwykle eleganckie i ponadczasowe. W stylu vintage pojawiają się wzory geometryczne, a także bogata ornamentyka, która podkreśla elegancję i charakter mebli.

Meble vintage często są wykonane ręcznie, co dodaje im jeszcze większej wartości i unikalnego charakteru. W stylu vintage w meblarstwie pojawiają się także elementy retro, takie jak ozdobne nóżki, poręcze, oraz skórzane pasy i zamki.fotele styl vintage