Styl kolonialny we wnętrzarstwie

Styl kolonialny we wnętrzarstwie

Styl kolonialny to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych stylów w meblarstwie. Zainspirowany został kulturą i tradycją ziem zamorskich, takich jak Ameryka Łacińska, Azja i Afryka. A więc miejsc stanowiących dawne kolonie krajów europejskich. Meble w tym stylu są często wytwarzane z naturalnych materiałów, takich jak drewno i skóra, i charakteryzują się prostotą i elegancją. Poniższy artykuł to szansa na poznanie historii tego stylu oraz jego charakterystycznych cech, a także odkrycie, w jaki sposób można wykorzystaStyl kolonialny we wnętrzarstwieć go w swoim własnym domu. 

Krótka historia powstania stylu kolonialnego

Historia powstania stylu kolonialnego sięga XVII i XVIII wieku, kiedy to europejskie kolonie rozwijały się w różnych częściach świata. W tym czasie handel i ekspansja europejska przyczyniły się do wymiany kulturowej i wprowadzenia nowych stylów i trendów. Meble w stylu kolonialnym powstały w wyniku tego wpływu, a ich projekty oparte były na tradycyjnych formach i technikach stosowanych w krajach zamorskich.

Styl kolonialny ewoluował i zmieniał się w miarę upływu czasu, ale niektóre z jego charakterystycznych cech, takie jak proste i geometryczne kształty, naturalne materiały i dekoracje, pozostały niezmienne. W XIX wieku styl kolonialny zaczął być uważany za bardziej elegancki i wyrafinowany, co przyczyniło się do jego popularności w Europie i Stanach Zjednoczonych. Europejczycy osiadający w nowo tworzonych koloniach transportowali tam własne meble. Często na skutek zniszczeń (chociażby w transporcie) zlecano ich naprawę tubylcom, którzy brali je za wzór, łącząc je jednak z tamtejszymi materiałami i inspiracjami. Dziś odtwarza to także prawie każdy producent mebli z drewna.

Czym charakteryzuje się styl kolonialny?

Styl kolonialny charakteryzuje się następującymi cechami:

 • Prostota: styl kolonialny jest znany z prostych i funkcjonalnych form, bez zbędnych ozdób.
 • Naturalne materiały: styl kolonialny kładzie duży nacisk na użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i cegła.
 • Kolor: styl kolonialny jest zazwyczaj utrzymany w stonowanych, neutralnych kolorach. Kluczową rolę odgrywają tutaj: biel, beż i czerń, które nadają pomieszczeniom ciepłego i przytulnego charakteru.
 • Symetryczna kompozycja: styl kolonialny charakteryzuje się symetrycznym układem okien i drzwi, co nadaje budynkom elegancji i harmonii. Podobnie jest w przypadku mebli. 
 • Drewniane detale: styl kolonialny jest bogaty w drewniane detale, takie jak listwy, balustrady i ozdobne kolumny, które dodają wnętrzom naturalnego i ciepłego akcentu.
 • Geometryczne wzory: styl kolonialny często wykorzystuje geometryczne wzory, takie jak kraty, paski i koła. Podkreślają one wyjątkowy charakter i elegancję.
 • Wnętrza: styl kolonialny jest również charakterystyczny dla jego wnętrz, które często są wyposażone w tradycyjne meble, takie jak komody, łóżka i krzesła z
  Stół restauracyjny z drewnianymi krzesłami umieszczonymi w holu
  Stół restauracyjny z drewnianymi krzesłami umieszczonymi w holu

  drewna, aby nadać pomieszczeniom tradycyjnego i przytulnego charakteru.

Ogólnie rzecz biorąc, styl kolonialny jest symbolem tradycji i prostoty, a jego charakterystyczne cechy sprawiają, że jest on niezwykle atrakcyjny dla osób poszukujących spokoju i elegancji w swoich wnętrzach.

Kolonializm i jego wpływ na meblarstwo

Kolonializm był ważnym wydarzeniem w historii świata, które miało znaczący wpływ na meblarstwo. W czasach kolonializmu Wielka Brytania, Francja i Hiszpania rozszerzyły swoje wpływy na inne części świata, w tym na Azję, Afrykę i obie Ameryki. W miejscach, gdzie założono kolonie, europejskie wpływy były silne, a europejska stylistyka meblarska oraz wzornictwo zostały zaszczepione. 

Styl meblarski w koloniach był zdominowany przez tradycyjne europejskie formy, takie jak renesans i barok. Meble były produkowane z lokalnych materiałów i dostosowywane do trudnych warunków klimatycznych i ograniczeń materiałów budowlanych dostępnych w koloniach. W rezultacie powstały unikalne i charakterystyczne meble kolonialne, które łączyły europejskie tradycje z elementami lokalnych kultur i tradycji.

W miarę upływu czasu, styl meblarski ewoluował, przyjmując cechy regionalne, takie jak skandynawski w New England, hiszpański w Teksasie i Meksyku oraz holenderski w Nowym Jorku. W XIX wieku meble kolonialne stały się popularne w Stanach Zjednoczonych i pozostają one cenionymi dziełami sztuki i symbolem amerykańskiej historii.

Wpływ kolonializmu na meblarstwo jest nieodłącznym elementem historii świata i po dziś dzień można zobaczyć jego wpływ na współczesne meble i wzornictwo. Meble kolonialne są cenione za swoją elegancję i trwałość, a ich unikalne połączenie europejskiej tradycji i lokalnych kultur jest czymś, co czyni je wyjątkowymi i cenionymi przez kolekcjonerów i miłośników sztuki.

Wpływ różnych kultur na rozwój stylu kolonialnego

Styl kolonialny był wynikiem wpływu różnych kultur i tradycji na architekturę i wystrój wnętrz w koloniach europejskich na całym świecie. W zależności od kraju, kolonie wprowadzały różne elementy swoich tradycji i kultur, co prowadziło do powstawania różnorodnych odmian stylu kolonialnego.

Na przykład w Ameryce Północnej był on silnie inspirowany tradycjami i architekturą europejskiego średniowiecza, a także wpływami indiańskimi i afrykańskimi. W połączeniu z dostępnością drewna i innych surowców powstał unikalny styl kolonialny, charakteryzujący się ceglanymi kominami, symetrycznymi proporcjami i ciemnymi drewnianymi podłogami.

Budowle kolonialne bazujące na wzornictwie Portugalii, Hiszpanii i Włoch były inspirowane architekturą i stylem tamtejszych tradycji i kultur. W rezultacie te kolonialne budynki cechują się bogatymi dekoracjami, skomplikowanymi geometrycznymi wzorami i jasnymi kolorami.

W Azji, styl kolonialny był inspirowany tradycjami i architekturą różnych kultur, w tym hinduskiej, chińskiej i japońskiej. W rezultacie budynki te cechują się dużymi dachami, ciemnymi drewnianymi podłogami, a także kolorowymi motywami i dekoracjami.

Duże drewniane schody z zabytkowym dywanem w mieszkaniu z białymi ścianami
Duże drewniane schody z zabytkowym dywanem w mieszkaniu z białymi ścianami

Styl kolonialny — wnętrza

Styl kolonialny jest często stosowany w aranżacji wnętrz, ponieważ jest elegancki i pełen charakteru. Oto kilka sposobów, w jakie można go wykorzystać:

 • Drewniane meble: meble wykonane z drewna, takiego jak mahoń czy wenge są kluczowym elementem stylu kolonialnego i dodają elegancji i ciepła do pomieszczenia.
 • Kolorowe motywy: kolorowe motywy, takie jak zdobione parapety, fryzy i gzymsy dodają kolorytu i charakteru do wnętrza, nadając mu niepowtarzalnego klimatu.
 • Ramy okienne i drzwi: drewniane ramy okienne i drzwi w stylu kolonialnym dodają elegancji i charakteru do pomieszczenia.
 • Tapety z motywami: tapety z motywami kolonialnymi, takimi jak kwiaty, liście i geometryczne wzory są częstym elementem w pomieszczeniach w stylu kolonialnym.
 • Ciemne drewniane podłogi: wykorzystują lokalne drewno, a same pomieszczenia nabierają charakterystycznego wyglądu.
 • Artefakty i dekoracje z drewna: artefakty i dekoracje z drewna, takie jak rzeźby i obrazy, doskonale dopełniają wystrój wnętrza.

Początek historii stylu kolonialnego to moment rozpoczęcia kolonizacji przez Europejczyków.  I o ile o samym kolonializmie można byłoby napisać bardzo wiele, to oddać trzeba, że jako styl w meblarstwie i szerzej aranżacji wniósł bardzo wiele do historii. Meble z tamtego okresu uzyskują obecnie niebotyczne ceny, a wiele osób urządzając swoje domy, próbuje się inspirować tamtejszymi realiami. 

 

 

Co prawda w Sperandzie nie produkujemy stylizowanych mebli, jednak jesteśmy przekonani, że nasze stoły, chociażby takie jak Rust czy Freya zrobiłyby w tamtym okresie furorę. 

 

stółstół dębowy