Stół loftowy — styl industrialny w meblarstwie

Stół loftowy — styl industrialny w meblarstwie

Wiele osób uważa, że aby faktycznie docenić styl industrialny, trzeba zanurzyć się w epokę i realia, które pozwoliły mu rozkwitnąć. Osobiście uważam, że miłość do surowości i otwartych przestrzeni nie jest wcale taka trudna. Wyobraźmy sobie więc nagie cegły, szerokie bele, mnóstwo kabli, orurowania i stali. Koniecznie wysokie sklepienia i okna, które oświetlają pomieszczenie. Gdyby jednak nie konieczność i trudne warunki bytowe, możliwe, że wcale nie pisalibyśmy o stylu industrialnym nie tylko w kontekście mebli loftowych, ale i w ogóle. 

Zdjęcie wnętrza w stylu loft
cafe and bar in hotel loft style

Styl postindustrialny we wnętrzarstwie 

Rewolucja przemysłowa z XVIII wieku dała podwaliny pod późniejszy styl zwany industrialnym, a ściślej postindustrialnym. Setki budynków użytkowych tworzonych jak najmniejszym kosztem miały jedno główne zadanie — maksymalizowanie zdolności produkcyjnych zakładów. Plagą tamtych czasów oraz największą obawą właścicieli firm były szalejące pożary. To właśnie im „zawdzięczamy” charakterystyczną surowość tych miejsc. Ekspozycja wszelkich elementów, mogących sprokurować zapłon, pozwalała na szybką lokalizację potencjalnego zagrożenia i zażegnanie niebezpieczeństwa. Skąd zatem ogromne okna, tak charakterystyczne dla industrializmu? Z powodu elektryki, a raczej jej braku. Nim Alessandro Volta w roku 1800 zaprezentował dobrodziejstwa baterii, a co za tym idzie prądu elektrycznego, ludzie musieli radzić sobie zgoła inaczej. Między innymi dzięki masywnym oknom doświetlającym pomieszczenia. Wszystkie te szczegóły złożyły się na coś, co dzisiaj znamy pod pojęciem stylu industrialnego.  Co ciekawe, również meblarstwo bardzo dobrze odnalazło się w tym anturażu. Charakterystyczną surowość industrializmu przełamuje obecność drewna. I mimo, że lofty z natury  są pomieszczeniami absolutnie nie aspirującymi do miana wnętrz z grubsza zaliczanych do przytulnych, to trudno im odmówić charakteru i tego specyficznego, zimnego klimatu. 

Kuchnia w stylu industrialnym

Pierwsze meble industrialne 

No dobrze, ale jak w tym wszystkim odnajduje się meblarstwo? Zawdzięczamy to pierwszym mieszkańcom poprzemysłowych budynków. Ówczesnej bohemie, a więc ludziom, którym zdecydowanie bliski jest artyzm. Znaleźli oni sposób, by wydźwięk surowych i zimnych wnętrz przełamać odpowiednim umeblowaniem. Obserwujemy więc tutaj miękkie obicia foteli, lnianą oraz skórzaną tapicerkę czy w końcu drewniane siedziska i blaty stołów. Szczególnie dąb idealnie wkomponowuje się w ten styl, a mówiąc o stylu loftowym, automatycznie staje nam przed oczami masywny drewniany blat na stalowej konstrukcji. Jeżeli chodzi zaś o bardziej techniczne detale, to obserwujemy tutaj meble tworzone w klasie rustic, a więc uwidaczniające naturalne defekty drewna. Ubytki wypełnia się żywicą bądź  specjalną pastą na bazie pyłu drzewnego. Miłośnicy stylu industrialnego i loftowych mebli stawiają przede wszystkim na wykończenia za pomocą twardego olejowosku, który jeszcze bardziej podkreśla naturalność drewna. W ofercie Sperandy znajdziecie wiele z mebli dedykowanych stylowi industrialnemu. Przykładem takiego stołu może być Stół X. Stelaż stołu (producent) to krzyżak wykończony metodą proszkową, który świetnie harmonizuje z okrągłym dębowym blatem. W tym przypadku olej, którego użyliśmy to Osmo bezbarwny mat. Posiada on specjalny certyfikat dopuszczający produkt do kontaktu z żywnością. Innym przykładem jest stół typu Y, gdzie widzimy nieco odwróconą zależność. Podstawa na bardzo cienkich nogach stanowi kontrast dla masywnego dębowego blatu. Tym razem w wymiarze 180×90 z tak zwanym live edge. Produkt wykończony został olejem tej samej marki w barwie bardzo ciemnego brązu (oznaczenie Terra), który nadaje dębowemu drewnu głębokiej, charakterystycznej powłoki.

Ponadczasowość industrializmu

Podsumowując, styl industrialny zdecydowanie się wyróżnia. Ogromne przestrzenie i duża ilość światła dają przestrzeń do zabawy z konwenansami i pozwalają pójść nieco na przekór temu, co mamy w głowie kojarząc dom z przytulnym i ciepłym miejscem. Postindustrializm zachwyca szczególnie ludzi młodych i odważnych, niebojących się wyjść z tłumu i nadać charakteru miejscu, w którym żyją. Meble, a szczególnie stoły loftowe są świetnym tego przykładem i mogą być bazą do dalszej eksploracji stylu w naszej życiowej przestrzeni.